Metody Pracy

Fizjoterapia

Fizjoterapia niemowląt

Skierowana jest do rodziców najmłodszych pacjentów, u których pojawiły się nieprawidłowości związane z nieodpowiednim napięciem mięśniowym, asymetria, opóźniony rozwój motoryczny, nieprawidłowe ustawienie kończyn, nieprawidłowy kształt lub ułożenie główki, trudności z samoregulacją, karmieniem, wypróżnianiem. 

Terapia oparta na metodach rozluźniających zbyt napięte obszary ciała i wzmacnianiu mięśni osłabionych. Zrównoważenie napięcia mięśniowego poprawia funkcję i regulację dziecka. Wczesne wykrycie i wprowadzenie fizjoterapii zapobiega powstawaniu dalszych wad postawy.

Zapraszam również rodziców, którzy chcą sprawdzić, czy u ich dziecka nie występują żadne nieprawidłowości w rozwoju.

Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna

Problem zaburzeń przetwarzania procesów Integracji Sensorycznej dotyczy statystycznie 1/8 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

O zaburzeniach przetwarzania sensorycznego mówimy wtedy, gdy sygnały pochodzące ze zmysłów nie są przetwarzane na właściwe reakcje organizmu.

W konsekwencji tego, codzienne czynności i cała aktywność dziecka zostają zaburzone. Nieodpowiednie reakcje na informacje ze zmysłów mogą ukazywać się w postaci problemów z zachowaniem, emocjami, uwagą, a co za tym idzie ograniczenie w życiu społecznym, problemy z samoregulacją i obniżona samoocena.

Najczęściej objawy zaburzeń SI zauważane są, gdy dziecko zaczyna uczestniczyć w grupie z rówieśnikami (żłobek, przedszkole, szkoła).

Im szybciej dziecko zostanie prawidłowo pokierowane i zdiagnozowane ,tym wcześniej terapia poprawi jego funkcjonowanie w domu i społeczeństwie.

Na czym polega Diagnoza Zaburzeń Integracji Sensorycznej?

Badanie odbywa się w gabinecie przystosowanym dla dzieci, zaopatrzonym w odpowiednie sprzęty (maty, tunele, piłki, wałki, sprzęt podwieszany, zabawki dotykowe, stymulujące zmysł wzroku i słuchu itp.). Na początku przeprowadzany jest wywiad- pytania są również o okres prenatalny, okołoporodowy, pierwszy rok życia i czas teraźniejszy. Rodzic/ opiekun dodatkowo wypełnia kwestionariusz złożony z 80 pytań odnośnie zachowań dziecka w odpowiedzi na stymulację różnych zmysłów (jak zachowuje się w domu, przedszkolu, na ulicy, placu zabaw).

Diagnoza rozłożona jest na 2 spotkania (pierwsze dłuższe, drugie krótsze) i trwa łącznie do 3 godzin (czasem wystarczające jest jedno spotkanie). Na badaniu przeprowadzane są różnego rodzaju testy i obserwacje- całość dziecko odbiera jako zabawę/gry/wyzwania. Sprawdzane są reakcje na różne bodźce (ruchowe, słuchowe, wzrokowe, dotykowe).

Po zebraniu wszystkich informacji terapeuta opisuje swoje obserwacje, wnioski i stawia diagnozę. Na wynik czeka się 1-2 tygodnie. Po wystawieniu diagnozy rodzic może umówić się na spotkanie, celem jej omówienia i podjęcia decyzji o dalszej współpracy. 

Fizjoterapia

Fizjoterapia dzieci, Fizjoterapia wad postawy i skolioz

Skierowana do dzieci, u których zaobserwowano asymetrię łopatek/barków/asymetryczne ustawienie głowy/kątów talii/bioder, zwiększenie lub zmniejszenie kifozy i/lub lordozy, wystające łopatki/brzuch, wysuniętą głowę, kolana koślawe/szpotawe, stopy płaskie/płasko-koślawe, skoliozę, nieprawidłowy chód lub inne niepokojące objawy.

Na pierwszej wizycie wykonujemy kompleksowe badanie całej postawy ciała, w którym wykorzystujemy podoskop, skoliometr, inklinometr i inne potrzebne narzędzia. 

Fizjoterapia

Trójpłaszyznowa manualna terapia stóp

Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci jest metodą fizjoterapeutyczną dedykowaną dla niemowląt i dzieci starszych z deformacjami stóp takimi jak np. stopy płasko – koślawe, stopy końsko-szpotawe, stopy piętowe, stopy sierpowate, serpentynowate i inne.

Twórczyni metody – fizjoterapeutka Barbara Zukunft – Huber (Niemcy), oparła koncepcję trójpłaszczyznowej manualnej terapii wad stóp na podstawach neurofizjologicznych. Oznacza to, że w diagnostyce i terapii wykorzystuje się genetycznie uwarunkowany, fizjologiczny rozwój ruchowy dziecka.

Podczas wizyty przeprowadzane jest kompleksowe badanie całej postawy dziecka, a następnie indywidualnie dobierane są ćwiczenia. 

Uzupełnieniem ćwiczeń jest funkcjonalne bandażowanie, do którego wykorzystuje się bandaże dedykowane dla trójpłaszczyznowej manualnej terapii wad stóp. Ich zadaniem jest utrzymanie efektów ćwiczeń i terapii oraz ciągłe stymulowanie układu nerwowego do prawidłowego ustawiania stóp. Bandaż nie ogranicza ruchomości stóp i aktywności ruchowej dziecka, nie powoduje uczucia dyskomfortu ani dolegliwości bólowych.

FITS

Terapia Metodą FITS

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Wad Postawy i Skolioz polega na dokładnym badaniu i dobraniu indywidualnych ćwiczeń do każdego dziecka.

Zakres terapii obejmuje pracę na tkankach miękkich, ćwiczenia wykonywane z pomocą terapeuty i ćwiczenia samodzielnie wykonywane przez dziecko, obejmuje ćwiczenia oporowe, rozciągające, wzmacniające, priopriocepcji, oddechowe i stabilizujące z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu i własnego ciała.

Masaż

Masaż

Masaż to bardzo popularna forma fizjoterapii. Rodzaj masażu i jego siła dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. W zależności od potrzeb wykonuję masaż klasyczny, leczniczy, terapię tkanek miękkich, terapię punktów spustowych, masaż z elementami osteopatii, masaż z użyciem bańki chińskiej.

Fizjoterapia

Fizjoterapia dorosłych

Wiedza i zdobyte doświadczenie pozwala mi na odpowiedni dobór rodzaju terapii w zgodzie z pacjentem. Fizjoterapia może obejmować głównie masaż lub ćwiczenia w zależności od zapotrzebowania. Bardzo często metody te są łączone, w celu uzyskania jak najlepszego efektu terapeutycznego.

Kinesiotaping

Kinesiotaping

Plastrowanie dynamiczne. Polega na oklejeniu specjalnymi plastrami o właściwościach zbliżonych do ludzkiej skóry, w miejscu, w którym chcemy uzyskać efekt terapeutyczny tj. korekcja, wzmocnienie/rozciągnięcia mięśnia lub grupy mięśniowej, odciążenie stawu, wchłonięcie krwiaka/opuchlizny, działanie przeciwbólowe.

Plastry nie zawierają leku, ich odpowiednia aplikacja ma za zadanie zwiększyć przestrzeń między skórą, a powięzią, przez co poprawione jest ukrwienie tkanek, dzięki czemu uzyskujemy efekt terapeutyczny.

Masaż Shantala

Masaż niemowląt

Na spotkaniach rodzice uczą się jak masować swoje niemowlę, jak również wprowadzane są techniki prawidłowej pielęgnacji wspierające naturalny rozwój dziecka. Masaż pomaga rodzicom nawiązać niezwykłą więź z maluszkiem.

Jak wiadomo, dla dziecka, które dopiero pojawiło się na świecie najważniejsi są rodzice. Możemy wykorzystać ten czas na nawiązanie naturalnej więzi emocjonalnej z dzieckiem.

Poprzez masaż poprawia się pewność rodzica odnośnie opieki, dziecko jest spokojniejsze, poznaje otaczający go świat i granice własnego ciała.

Wykorzystywane są również techniki antykolkowe, wspomagające pracę układu trawiennego.

terapia

Terapia logopedyczna

Skierowana do dzieci z niemówiących, nieprawidłowo wymawiających poszczególne głoski lub grupy głosek, z nieprawidłową pozycją spoczynkową języka, przewlekle otwartą buzią w ciągu dnia lub podczas snu, dzieci z wadami wymowy i wadami zgryzu. 

Pierwsze spotkanie jest wizytą konsultacyjną, gdzie omawiane są trudności dziecka, a następnie indywidualnie dobierane ćwiczenia i ustalany plan terapii.

terapia

Terapia ręki

Polega na usprawnianiu pracy ręki- zaczynając od wzmocnienia całego ciała, przez obręcz barkową, do ręki i palców. Terapia zawsze poprzedzona jest diagnozą. 

Do kogo jest skierowana?

Dzieci, które mają trudności z pisaniem/rysowaniem, zapinaniem zamków, guzików, zbyt słabym/zbyt mocnym dociskaniem narzędzi pisarskich do kartki, trudności z wycinaniem nożyczkami, szybka męczliwość dłoni. 

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, TSR (Solution Focused Brief Therapy – SFBT) to współczesne podejście w psychoterapii, należy do grupy podejść konstruktywistycznych. Powstało w Stanach Zjednoczonych w latach 70tych na bazie odziaływań praktycznych, a nie w oparciu o teorię. TSR to metoda wykazująca się skutecznością w pracy z większością trudności natury psychologicznej.

Charakterystyka:

  • umożliwia skuteczną pracę bez potrzeby szczegółowej analizy natury problemów
  • nacisk kładziony jest na tworzeniu preferowanej przyszłości oraz konstrukcji
    rzeczywistości (przyszłość i teraźniejszość)
  • odejście od diagnozy w klasycznym medycznym ujęciu na rzecz diagnozy zasobów oraz
    potrzeb klienta
  • umożliwia ludziom wprowadzenie zmian w swoim życiu w możliwie jak najkrótszym
    czasie.

Dialog Motywujący (DM) – to metoda pracy z klientem oparta o współpracę, mająca na celu wzmocnienie własnej motywacji w celu dokonania zmiany w swoim życiu. Rozmowa odbywa się w atmosferze akceptacji i współczucia.

Kids Skills „Dam Radę” – to metoda oparta na Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach, jej twórcą jest fiński psychiatra Ben Furman. Cechuje ją zmiana perspektywy patrzenia na problem. Zostaje on przeformułowany na umiejętność jaką potrzebuje zdobyć dziecko. Wynika to z założenia, że dzieci stale się rozwijają, wolą poznawać świat, są zaciekawione otoczeniem, zamiast rozmawiać o tym co im nie wychodzi.

Metoda charakteryzuje się wysoką skutecznością w procesie zdobywania pożądanych umiejętności
przez dzieci oraz przezwyciężania trudności z emocjami i zachowaniem m. In.

  •  Zaburzenia lękowe
  • Niewłaściwe zachowania
  • Zaburzenia koncentracji
  • Agresja i wybuchy złości
  • Złe nawyki
  • Problemy z jedzeniem lub snem

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna ?

Polega na leczeniu schorzeń w obszarze miednicy. Obejmuje terapię z mięśniami dna miednicy, więzadłami oraz powięzią.

Jak wygląda wizyta w gabinecie fizjoterapeutki uroginekologicznej ?


Na początek przeprowadzony jest dokładny wywiad obejmujący historię pacjentki. Następnie wykonywane jest badanie fizyczne, w skład którego wchodzi ocena postawy ciała, mięśni brzucha, miednicy oraz kręgosłupa. Istotną częścią wizyty jest badanie wewnętrzne pozwalające na określenie
napięcia, siły oraz kontroli mięśni dna miednicy. Dokładna palpacja umożliwia ocenę mięśni dna miednicy oraz tkanki łącznej w kierunku występowania tkanki bliznowatej, obniżenia narządów miednicy oraz czucia, tkliwości i wrażliwości określonych obszarów.

W jakich schorzeniach pomaga fizjoterapia uroginekologiczna ?

  • osłabienie mięśni dna miednicy lub ich nadmierne napięcie
  • obniżenie narządów miednicy
  • ból w obszarze miednicy
  • dolegliwości bólowe w ciąży
  • bolesne współżycie
  • bolesne miesiączkowanie
  • nietrzymanie moczu/stolca
  • pęcherz nadreaktywny
  • zaparcia
  • rozejście mięśni prostych brzucha

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje:

  • trening mięśni dna miednicy
  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
  • terapia wisceralna
  • terapia manualna
  • masaż krocza i blizn
  • rehabilitacja okołoporodowa